Maryjo, Królowo Polski, bądź natchnieniem dla tych, którzy walczą o trzeźwość narodu

Jan Paweł II

Zimowe Igrzyska Abstynentów w Brennej

W Brennej na Śląsku Cieszyńskim w niedzielę 24 lutego br. odbyły się XXI Zimowe Igrzyska Abstynentów. W tym niezwykłym wydarzeniu wzięły udział rodziny trzeźwiejących alkoholików i sympatycy ruchu trzeźwościowego.

query_builder 2019-02-25
Zimowe Igrzyska Abstynentów w Brennej

Igrzyska rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Brennej Centrum. Do licznie zgromadzonych wiernych przesłał swoje pozdrowienia Ks. Biskup Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W liście napisał:

„Czcigodni Uczestnicy i Organizatorzy XXI Zimowych Igrzysk Abstynentów w Brennej!

Swoje spotkanie rozpoczęliście Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, wielkiego Patrona trzeźwości. Prosimy Boga za jego wstawiennictwem, aby w sercach Polaków wzbudził pragnienie życia bez alkoholu, abyśmy poprzez abstynencję wielu osiągnęli trzeźwość całego narodu.

Zimowe Igrzyska Abstynenckie w Brennej to inicjatywa pokazująca, że można radośnie żyć bez alkoholu, wspaniale się bawić, uprawiać sport odnosząc pożytek dla ciała i dla ducha. Jestem wdzięczny Organizatorom, Gminie Brenna, Gminie Jasienica, Duszpasterzowi Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Grupom AA, za podjęcie tego trudu i promowanie abstynencji. Pozdrawiam serdecznie Księdza Proboszcza, wszystkich Kapłanów, Władze Gminy i Was umiłowani Abstynenci, którzy całymi rodzinami weźmiecie udział w konkursach sportowych, w zabawach. Niech ten wspólnie spędzony czas będzie dla Was wspaniałym odpoczynkiem oraz umocnieniem na drodze praktykowania cnoty trzeźwości.

Pozwólcie, że zakończę modlitwą świętego Jana Pawła II: Panie Jezu Chryste, pomagaj sportowcom być Twoimi przyjaciółmi i świadkami Twojej miłości. Pomagaj im wkładać tyle samo wysiłku w osobistą ascezę, co w sport; wspomagaj ich w dążeniu do harmonijnej i spójnej jedności ciała i duszy. Niech będą dla tych, którzy ich podziwiają, wartościowymi wzorami do naśladowania. Pomagaj im, aby byli zawsze atletami ducha i mogli zdobyć Twoją bezcenną nagrodę: wieniec niewiędnący i trwający na wieki. Amen!

Wszystkim z serca błogosławię”.

Po Eucharystii uczestnicy Igrzysk przeszli na stok narciarski „Pod Starym Groniem”. Tam wzięli udział w konkurencjach sportów zimowych w różnych kategoriach wiekowych – slalom gigant, zjazd na „byle czym”, cross na „jabłuszkach”. Odbyły się również konkursy rzeźby śniegowej oraz rzutu śnieżką do celu. Dorośli uczestnicy przed startem deklarowali czasowe lub stałe powstrzymanie się od spożywania alkoholu, a tym samym złożyli piękne świadectwo pragnienia życia w trzeźwości, w prawdziwej, radosnej wolności.

Warto przypomnieć, że sam pomysł igrzysk dla abstynentów zrodził się w Kamesznicy, gdzie proboszczem był znany apostoł trzeźwości ks. Prałat Władysław Zązel.

Zobacz także: