Maryjo, Królowo Polski, bądź natchnieniem dla tych, którzy walczą o trzeźwość narodu

Jan Paweł II

Konferencja prasowa "O wolność narodu - kard. Stefan Wyszyński"

20 lutego 2020 r. o godz. 11.00, w Sekretariacie Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przy udziale Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Temat konferencji: „O wolność narodu – kard. Stefan Wyszyński” nadał kierunek wypowiedziom prelegentów.

query_builder 2020-02-22
Konferencja prasowa "O wolność narodu - kard. Stefan Wyszyński"

Bp dr Tadeusz Bronakowski – Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, wskazał na cel rozpoczynającego się w niedzielę 23 lutego 53. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest nim szczególna modlitwa w intencji wolności wewnętrznej Polaków. Tygodniowi Modlitw, jak i całemu roku w Apostolstwie patronuje jeden z największych apostołów trzeźwości – kard. Stefan Wyszyński. Bp Tadeusz Bronakowski zachęcał, aby w tym radosnym czasie przygotowania do jego beatyfikacji podjąć decyzję o dobrowolnej abstynencji od alkoholu.

Ks. dr Marek Dziewiecki – członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na wczesną inicjację alkoholową ogromnej liczby nastolatków. Aż ok. 90% 15-latków i 97% 17-latków piło już alkohol, a wielu z nich robi to regularnie i upija się. Ks. Dziewiecki nazwał to samobójstwem na raty: fizycznym, psychicznym, moralnym, duchowym i społecznym. Dlatego tak ważne jest wychowanie młodych do trzeźwości.

Łukasz Terlikowski z Krucjaty Wyzwolenia Człowieka podzielił się swoim świadectwem życia w rodzinie, w której alkohol nie był używany. Sam jest abstynentem i ten dar ofiaruje w intencji osób, które są uzależnione. Wspomniał także o radości ze swojego wesela bezalkoholowego.

Na konferencji zostało również zaprezentowane nowe Vademecum Apostolstwa Trzeźwości na 2020 rok.

Spotkanie poprowadził ks. dr Paweł Rytel-Andrianik – Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz także: