Maryjo, Królowo Polski, bądź natchnieniem dla tych, którzy walczą o trzeźwość narodu

Jan Paweł II

XXIV Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe „Wesele Wesel”

Organizacje i stowarzyszenia

XXIV Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe „Wesele Wesel” odbyło się w dniach 26-29.7.2018 w Ludźmierzu. Było ono szczególnym ukoronowaniem obchodów stulecia niepodległości. W idei wesel bezalkoholowych splatają się środki zaradcze na największe zagrożenia dla wolności naszej Ojczyzny: bezalkoholowe świętowanie punktu zwrotnego w życiu jako antidotum na plagę nietrzeźwości oraz katolicki ślub jako lekarstwo na plagę związków na kocią łapę. XXIV Wesele Wesel było zatem niezwykle ważnym wydarzeniem w wymiarze patriotycznym i narodowym.
Duch ten przyświecał wykładom wygłoszonym podczas spotkania. Dr Stanisław A. Bogaczewicz z IPN mówił o polskich drogach do niepodległości, a w drugim wykładzie zarysował sylwetkę Karoliny Lanckorońskiej na tle mało znanych wydarzeń z historii naszego kraju. Państwo Beata i Marcin Mądrzy przedstawili rolę, jaką odgrywają rodzice jako przewodnicy swych dzieci we wzrastaniu do czystości. Ks. Mirosław Żak w swym referacie przedstawił inny aspekt polskiej historii od czasów rozbiorów - tradycje walki o trzeźwość wskazując na fundamentalną rolę abstynencji jako skutecznego środka oddziaływania społecznego. O współczesnych problemach i powodach do narodowej dumy dyskutowano na spotkaniu z przedstawicielami lokalnych samorządów gminnych.
Nie zabrakło czasu na świadectwa małżeństw, ani na zakosztowanie kultury ludowej. Śpiewał nam i grał zespół góralski w strojach ludowych. Występowała także Diakonia Muzyczna Wesela Wesel - zawiązana jako wkład młodych uczestników w krzewienie idei wesel bezalkoholowych. W ramach posiłków mogliśmy poznać góralską kuchnię.
Nawiedzenie sanktuariów Matki Boskiej Gaździny Podhala i Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach stanowiło duchowy wymiar spotkania. Obok codziennej Mszy Św. i koronki do Miłosierdzia Bożego odmawialiśmy różaniec w ludźmierskim ogrodzie różańcowym oraz odprawiliśmy drogę krzyżową na Krzeptówkach. Głęboko w pamięci zapadły słowa z kazania J.E. ks. bpa Tadeusza Bronakowskiego "Aby Polska była Polską – musi odzyskać trzeźwość, jak przed stu laty odzyskała niepodległość. [...]. I to wy jesteście ambasadorami tego narodowego programu trzeźwości".
Tradycyjnie kulminacyjnym punktem spotkania była Msz Św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, odprawiona przez JE. ks abpa Metropolitę Krakowskiego Marka Jędraszewskiego oraz bezalkoholowy bal weselny. Witając Księdza Arcybiskupa Ks. Prał. Władyslaw Zązel, inicjator i duszpasterz spotkań, zwrócił uwagę, że małżeństwa, które miały wesela bezalkoholowe, to kwiat polskiego chrześcijaństwa. Nasz kraj musi być trzeźwy, wolny zarówno od alkoholu jak i funkcjonujący w takim systemie wartości, jaki niesie ze sobą zdrowa, liczna rodzina. Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, nawiązując do czytań o rozmnożeniu chleba, wskazał na analogie do losu małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe. Bóg jest wszechmocny i czyni rzeczy po ludzku niemożliwe. Uczynił nasze małżeństwa trwałymi. I umożliwił świętowanie wesela bez alkoholu. Stawiać należy zatem cele wychodzące poza ludzkie możliwości i współdziałać z Bogiem. Zachęcał zebranych małżonków, aby dalej szli pod prąd tego, co oferuje ten świat. Jest tylko jedna słuszna logika - Boża logika. I dodał: "Jesteście pięknym darem dla Niepodległej w setną rocznicę odzyskania wolności".
Bal weselny odbył się w Starym Bystrem w nowo wybudowanym lokalu „Dworek Za Gościńcem” na trasie do Zakopanego. Wspólne zdjęcie na schodach, polonez i zabawa do czwartej nad ranem. Chwalono wodzirejów, bo potrafili utrzymać większość gości na parkiecie. Posiłki można podsumować jednym słowem: wykwintne.
Jesteśmy wdzięczni wszystkim osobom i instytucjom wspierającym dzieło Wesela Wesel. Dziękujemy Państwu Gacek i ich znajomym za przygotowanie tego wydarzenia. Zapraszamy na jubileuszowe XXV Wesele Wesel do Torunia w dniach 1-4 sierpnia 2019. W maju rozpoczną się zapisy na stronie weselewesel.pl.

autor:

query_builder 26 lipca 2018 |
XXIV Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe „Wesele Wesel”

Miejsce wydarzenia: Ludźmierz

admin@weselewesel.lap.pl

Zobacz także: