Styl życia pełen umiaru
Na rozpoczęcie Centralnych Uroczystości NKT w dniu 21 września br. została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem J.E. Abp Stanisława Gądeckiego.
Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, w homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej odprawionej w kościele akademickiej św. Józefa na UKSW w Warszawie, apelował o trzeźwość i abstynencję.
Wskazał, że statystyki są znakiem plagi alkoholizmu, który dotyka naród polski. Według nich pije się więcej niż w czasach PRL-u. Wobec tego dramatu wydają się być cyniczne grupy producentów, mediów, sprzedawców, czerpiących miliardowe zyski oraz bezczynni politycy obawiający się narażać wpływowemu lobby. Takie tragiczne połączenie bezczynności i cynizmu niszczy naród.
Potrzebna jest zatem powściągliwość, czyli styl życia pełen umiaru. „Trzeba iść pod prąd, pod prąd społecznego nawyku i płytkiej opinii; pod prąd ludzkiej słabości, źle rozumianej wolności” (św. Jan Paweł II). Wolność nie została dana człowiekowi do tego, aby niszczył siebie i innych. Być człowiekiem wolnym – znaczy być człowiekiem trzeźwym.
Postulat trzeźwości nie wystarcza jednak w grupach określonych osób i określonych sytuacjach. Całkowita abstynencja jest moralnym obowiązkiem wszystkich alkoholików – jest dla nich jedynym ratunkiem; ale również dla kobiet w ciąży, kierowców i innych pracowników będących w służbie zawodowej i społecznej. Abstynencja, czyli świadome i trwałe powstrzymywanie się od zażywania substancji uzależniających.
Niezbędnym jest organizowanie pomocy, gdyż człowiek uzależniony sam nie dokona zmiany w sposobie myślenia. Potrzebna jest interwencja z zewnątrz – wspólne, zintegrowane działanie przedstawicieli rządu, samorządu, Kościoła, instytucji specjalistycznych, pomocowych. Reklama alkoholu powinna być zakazana.
Warunkiem skutecznej pomocy w powrocie do trzeźwego życia jest wymóg stanięcia w prawdzie: Kiedy człowiek przełamuje swoje zakłamanie, budzi szacunek innych. Tak powstaje fundament, na którym można zbudować zdrowe życie w abstynencji.
Na zakończenie homilii Ks. Arcybiskup zawierzy wszystkie działania, prośby i modlitwy Maryi Królowej Polski i Św. Janowi Chrzcicielowi, patronowi abstynencji, abyśmy stali się ludźmi trzeźwymi i statecznymi, roztropnymi, odznaczającymi się zdrową wiarą, miłością i cierpliwością.
Zobacz także:
Więcej o nas
†Modlitwy
†Kongres Trzeźwości 2017