Poniedziałek w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu
Intencja:
Modlitwa za osoby pomagające uzależnionym, aby wytrwały na drodze służby bliźniemu.
Wprowadzenie do Mszy świętej:
Słowo Boże każe nam zastanowić się, czy jesteśmy otwarci na Bożą mądrość. To właśnie ten dar pozwala nam widzieć wszystko we właściwym świetle i podejmować odpowiedzialne decyzje. Modląc się dzisiaj za tych, którzy pomagają osobom uwikłanym w nałogach, prośmy dla nich o dar mądrości i wytrwałości w tej trudnej służbie.
Czytania:
I czytanie: Syr 1,1-10
Psalm: Ps 93,1-2.5
Aklamacja: 2Tm 1,10b
Ewangelia: Mk 9,14-29
Propozycja homilii:
„Cała mądrość od Boga pochodzi, jest z Nim na wieki. (...) To Pan ją stworzył, przejrzał, policzył i wylał na wszystkie swe dzieła, na wszystkie stworzenia według swego daru, a tych, co Go miłują, hojnie nią wyposażył”. Te słowa z księgi Syracha wskazują nam na źródło prawdziwej mądrości. Prawdziwej – to znaczy Bożej, opartej na Jego prawie, na Jego Słowie. Taka mądrość nie mierzy sie tytułami naukowymi, wykształceniem, umiejętnościami zawodowymi, lecz Bożym myśleniem i Bożym działaniem, po prostu świętym życiem. Jak zdobyć prawdziwą mądrość? Słowo Boże mówi, że jeśli miłujemy Boga, to On hojnie nam jej udziela.
Otwarcia się na ten dar uczy nas także dzisiejsza Ewangelia. Słyszymy w niej słowa Jezusa: „Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy”. Słyszymy też słowa zdeterminowanego ojca, który prosi o wyrzucenie złego ducha ze swojego syna: „Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!”. I wreszcie Ewangelia notuje ważną wskazówkę pochodzącą od Zbawiciela, że ten rodzaj złego ducha „można wyrzucić tylko modlitwą i postem”.
Jesteśmy prawdziwie mądrzy, jeśli staramy się o stały rozwój wiary, jeśli modlimy się gorliwie i wytrwale o tę cnotę Boską. Jesteśmy prawdziwie mądrzy, jeśli każdą trudną sprawę przedstawiamy Temu, który ma moc i władzę, aby zmienić nasze życie na lepsze. Jesteśmy prawdziwie mądrzy, jeśli potrafimy pościć z motywów nadprzyrodzonych.
Przeżywamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Uświadamiamy sobie, jak straszną niewolą dla człowieka jest nałóg pijaństwa, narkomanii, pornografii i wielu innych uzależnień. Jakże często jesteśmy świadkami działania złego ducha, który z nienawiści do Boga chce zniszczyć człowieka, doprowadzić go do zguby wiecznej. Co mamy czynić? Modlić się i pościć. Takim postem może być dobrowolna abstynencja od alkoholu podjęta w duchu wynagrodzenia za grzechy nałogowe. To wielki dar miłości, to świadectwo Bożej mądrości.
Dzisiaj pamiętamy w swoich modlitwach o osobach, które pomagają uzależnionym odzyskać trzeźwość. Prosimy dla nich o łaskę wytrwania na drodze tej niełatwej służby bliźniemu. Prosimy o Bożą mądrość, aby wiedziały, w jaki sposób postępować, jak mądrze pomagać.
Bardzo ważne jest, aby nigdy nie stracić z oczu prawdy, że służąc bliźniemu, służymy samemu Chrystusowi. Przykładem może być św. brat Albert Chmielowski, który zajmował się biednymi i bezdomnymi. Wśród nich byli też pijacy. Święty brat Albert i jego pomocnicy stosowali wobec nich określone zasady, które miały zapewnić bezpieczeństwo innych osób korzystających z noclegowni, a jednocześnie wpływać na uzależnionych, by podjęli pracę nad sobą. Jednak Święty niezmiennie podkreślał, żeby w każdym bez wyjątku widzieć Chrystusa. Pewnego razu bratu Albertowi zastąpił drogę jakiś nędzarz prosząc o ubranie. Brat odesłał go do przełożonego. Wtedy żebrak powiedział, że już był u przełożonego, ale prosił go bezskutecznie. Kiedy brat Albert wrócił do domu, wezwał przełożonego i polecił mu dać ubranie proszącemu. Przełożony zaczął tłumaczyć, że jest to notoryczny pijak, który nie zasługuje na wsparcie. Wtedy Święty odpowiedział: „Brat nie wie, co mówi, my tu nie służymy pijakom, tylko Chrystusowi. Tak mogą mówić ludzie na ulicy – proszę odprawić pokutę”.
Niech dzisiejsze Słowo Boże i przykład św. brata Alberta pomoże nam w praktykowaniu ewangelicznych cnót, w zdobywaniu Bożej mądrości, wiary, nadziei i miłości.
Amen.
Modlitwa wiernych:
Przynagleni słowami Jezusa, że „wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy”, z wiarą i ufnością prośmy Boga o potrzebne łaski.
1. Módlmy się za wszystkich członków Kościoła, aby stale pogłębiali swoją wiarę, odważnie ją wyznawali i żyli według jej wymagań. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!
2. Módlmy się za powołanych do służby kapłańskiej, zakonnej i misyjnej, aby wytrwale kroczyli za Chrystusem służąc Mu ofiarnie w bliźnich. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!
3. Módlmy się za pracowników i wolontariuszy różnych instytucji i organizacji, którzy na co dzień pomagają uzależnionym, aby kierowali się Bożą mądrością i Jego miłością. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!
4. Módlmy się za wszystkich bliskich osób pogrążonych w nałogach, aby owocnie korzystali z pomocy specjalistów, a jednocześnie czerpali siły ze zjednoczenia z Chrystusem. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!
5. Módlmy się za chorych i cierpiących, aby szukali u Jezusa ratunku i pociechy. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!
6. Módlmy się za nas samych, abyśmy szukali Bożej mądrości wypełniając Jego przykazania, zwłaszcza przykazanie miłości Boga i bliźniego. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!
Boże, od którego pochodzi cała mądrość i który z miłością pochylasz się nad nami, umocnij naszą wiarę, nadzieję i miłość do Ciebie i bliźnich. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Na rozesłanie:
Jesteśmy posłani, aby nieść światu radosną nowinę, że Jezus Chrystus jest naszym jedynym Panem i Zbawicielem. Prośmy Go z pokorą, aby zaradził naszemu niedowiarstwu, naszym niedostatkom w miłości Boga i bliźniego. Niech towarzyszy nam Jego błogosławieństwo.
Zobacz także:
Więcej o nas
†Modlitwy
†Kongres Trzeźwości 2017