Pierwszy dzień Wiosennej Sesji ATiOU w Toruniu
Wiosenna Sesja Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych rozpoczęła się o godz. 15.00 w Auli Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Po Koronce do Miłosierdzia Bożego zebranych przywitał Bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W swoim słowie nawiązał do tematu roku „Ku trzeźwości z Kościołem” podkreślając, że tylko Kościół prowadzi nas na głębię ludzkiej wolności. Zachęcił też, aby zastanowić się, co możemy jeszcze uczynić, by sytuacja pod względem troski o trzeźwość stała się lepsza w naszych wspólnotach kościelnych i w całej Ojczyźnie.
Pierwszym wykładowcą był P. prof. Krzysztof Wojcieszek, który wypowiedział się na temat realizacji Narodowego Programu Trzeźwości po pięciu latach od jego proklamacji. Próbując odpowiedzieć na pytanie, czy jest lepiej czy gorzej w sprawach alkoholowych w Polsce, posłużył się aktualnymi statystykami.
Po wykładzie nastąpił czas dzielenia się doświadczeniem z pracy trzeźwościowej w terenie -„Powołani do służby trzeźwości w Kościele”. O działaniach Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, zwłaszcza o konferencjach przybliżających treść NPT, mówiła P. Jolanta Terlikowska. Dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu – O. Dawid Napiwodzki OFMCap opowiedział o odbywających się w tym miejscu rekolekcjach, dniach skupienia i kursach. Wyraził radość, że działalność rozwija się i przynosi owoce. Relację z 30-letnich już działań Wspólnoty KWC w Dębicy zdała jej założycielka i prowadząca – S.M. Justyna Papież, która jest również konsultorem Zespołu KEP ds. ATiOU. Działania Apostolstwa Trzeźwości w diecezji Rzeszowskiej przybliżył ks. Grzegorz Kot, diecezji Gorzowsko –Zielonogórskiej ks. Henryk Grządko, a O. Jan Seremak, Michalita z Miejsca Piastowego, podzielił się swoim doświadczeniem z wieloletniej pracy w tym miejscu, uświęconym życiem i działalnością trzeźwościową bł. Ks. Bronisława Markiewicza.
Konferencję na temat trzeźwości w życiu chrześcijanina wygłosił dr hab. Krzysztof Pilarz z UMK w Toruniu. Podkreślił on między innymi, że jeśli człowiek chce być wolny stosując dowolność, to bardzo szybko staje się niewolnikiem. Otacza nas „pijany świat”, który zakłada, że nie ma żadnego punktu odniesienia, żadnego fundamentu, że nie ma obiektywnej prawdy. Człowiek trzeźwy to człowiek aktywy, rozsądny, który zna granicę i jej przestrzega. Duchowość na trwałych podstawach, na relacjach jest największą szansą na trzeźwość.
W pierwszym dniu Sesji odbyły się również obrady Zespołu KEP ds. ATiOU, którym przewodniczył Bp Tadeusz Bronakowski. Obecny był również Abp Adam Szal, Metropolita Przemyski. Poruszono aktualne problemy, bieżące sprawy i dyskutowano na temat inicjatywy sierpnia jako miesiąca abstynencji.
O godz. 20.30 odprawiona została Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił Abp Adam Szal. Nawiązując do Słowa Bożego i postaci św. Hieronima odpowiedział na pytanie, co to znaczy być chrześcijaninem. Chrześcijanin musi na serio potraktować swoje życie, które ma konkretne wymagania. W życiu chrześcijanina jest też Kalwaria. Spełniając uczynki miłosierdzia trzeba zawsze pamiętać, że to, co czynimy bliźniemu, czynimy samemu Jezusowi. Wyrażając radość ze zbliżającej się beatyfikacji Rodziny Ulmów, podkreślił, że zginęli oni, bo pełnili uczynki miłosierdzia. I my, w codziennym życiu musimy pamiętać, że naszym obowiązkiem jest dawać miłość głodnemu, także temu uzależnionemu. Po Mszy św. odśpiewano Apel Jasnogórski razem ze studentami Akademii.
Zobacz także:
Więcej o nas
†Modlitwy
†Kongres Trzeźwości 2017