Maryjo, Królowo Polski, bądź natchnieniem dla tych, którzy walczą o trzeźwość narodu

Jan Paweł II

Pierwszy dzień Jesiennej Sesji Apostolstwa Trzeźwości

Jesienna Sesja Apostolstwa Trzeźwości, której temat brzmiał „Jestem odpowiedzialny za trzeźwość”, obyła się 23-24 września 2024 roku w Centrum Rekolekcyjno-Formacyjnym Diecezji Tarnowskiej „Arka” w Gródku nad Dunajcem. Na spotkanie w tym pięknym miejscu apostołów trzeźwości z całej Polski zaprosił Pasterz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż i ks. Prałat Zbigniew Guzy, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, a jednocześnie wieloletni konsultor Zespołu KEP ds. ATiOU. Gospodarzem miejsca, który wraz z ekipą Centrum wielką troską otoczył naszą wspólnotę, był ks. dyrektor Ignacy Klucznik. Całości przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. ATiOU. W Jesiennej Sesji uczestniczył również abp Adam Szal, Pasterz archidiecezji przemyskiej i członek Zespołu KEP ds. ATiOU.

query_builder 2024-09-25
Pierwszy dzień Jesiennej Sesji Apostolstwa Trzeźwości

Pierwszy dzień Sesji rozpoczął się w poniedziałek o godz. 14.00 wspólnym wyjazdem do pobliskich miejsc, aby zapoznać się bogatą historią diecezji tarnowskiej. Towarzyszył nam ks. dr Sebastian Musiał z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie i dzielił się z nami swoją bogatą wiedzą.  Najpierw dotarliśmy do niezwykłego Sanktuarium św. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu, a następnie zwiedziliśmy zabytkowy kościół w Czchowie. W czasie drogi mogliśmy podziwiać przepiękne widoki. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy.
Kolejnym punktem spotkania była Msza święta o godz. 18.00 w kaplicy Centrum. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp tarnowski Andrzej Jeż. W homilii przywołał postać patrona dnia – św. ojca Pio, którego misja polegała „na byciu ofiarą, żertwą za grzeszników i dusze czyśćcowe”. „Ta misja – powiedział – wiązała się z walką z szatanem. W walce z uzależnieniami trzeba zauważać wymiar duchowy. Jest to ustawiczna walka ze złem”. Kaznodzieja podkreślił, że bronią w walce z szatanem, który jest realnym bytem, jest pokora, życie sakramentalne, oddawanie się Matce Bożej, modlitwa. Ogromne znaczenie w tej walce i w byciu wolnym człowiekiem ma trzeźwy umysł. Nad tym trzeba stale pracować, a ta stała, organiczna praca nad sobą dokonuje się w obrębie ludzkich sumień. Biskup tarnowski podkreślił, że „jako chrześcijanie nosimy w sobie światło Chrystusa. Stale też potrzebujemy formacji, aby to światło dotarło do innych”.
Na zakończenie Eucharystii Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wręczył statuetki św. Jana Chrzciciela. Otrzymali ją działacze trzeźwościowi diecezji tarnowskiej: P. Anna Czech, P. Jacek Skrobot, P. Antoni Marcke i P. Eugeniusz Dąbrowski. Statuetkę otrzymał też P. Piotr Kisielewicz z archidiecezji białostockiej. W jego imieniu odebrał ją duszpasterz trzeźwości ks. Krzysztof Kowalewski.
Po pysznej kolacji spożytej w radosnej atmosferze zgromadziliśmy się w auli, aby w gronie Zespołu, diecezjalnych duszpasterzy i zakonnych referentów trzeźwości, a także świeckich apostołów trzeźwości omówić różne inicjatywy planowane w nowym roku duszpasterskim, podzielić się świadectwami i doświadczeniem z pracy apostolskiej. Bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w konferencji wprowadzającej do Sesji podsumował minione miesiące tego roku, a następnie powiedział: „ (…) rozpoczynamy nasze spotkanie w duchu wdzięczności Bogu za to, że pozwala nam działać, że nam błogosławi. Pragniemy także prosić Go o Ducha Świętego, abyśmy właściwie rozeznali, co jest najważniejsze, na co położyć największy nacisk, jak zachęcić innych do zaangażowania się w to piękne dzieło. Temat: „Jestem odpowiedzialny za trzeźwość”, ma nam uświadomić, że każdy z nas, a także ci, do których jesteśmy posłani, ma za zadanie troszczyć się o tę wartość w życiu osobistym, wspólnotowym, rodzinnym i społecznym, a także ogólnonarodowym. Nikt od tej odpowiedzialności nie może się wymówić. Jak przełożyć to hasło na życie, na działania, które są przed nami w nowym roku w Apostolstwie Trzeźwości i Osób Uzależnionych? Nad tym będziemy się zastanawiać. W tej intencji będziemy się modlić”.
Po wprowadzeniu Bp Tadeusza Bronakowskiego rozpoczęło się godzinne, ożywione  spotkanie, które poprowadził o. Oskar Puszkiewicz, franciszkanin. Pierwszy dzień naszego spotkania zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

Zobacz także: