Maryjo, Królowo Polski, bądź natchnieniem dla tych, którzy walczą o trzeźwość narodu

Jan Paweł II

Drugi dzień Jesiennej Sesji Apostolstwa Trzeźwości

Drugi dzień Jesiennej Sesji Apostolstwa Trzeźwości (24 IX 2024), przeżywany w  Centrum Rekolekcyjno-Formacyjnym Diecezji Tarnowskiej „Arka” w Gródku nad Dunajcem, rozpoczął się od Mszy św. koncelebrowanej.

query_builder 2024-09-26
Drugi dzień Jesiennej Sesji Apostolstwa Trzeźwości

Przewodniczył jej i homilię wygłosił metropolita przemyski ks. abp Adam Szal. Nawiązując do Ewangelii przeznaczonej na ten dzień powiedział między innymi, że rodzina nie koncentruje się wyłącznie na więzach krwi. One są poszerzone o wierność Słowu Bożemu. Jeśli będziemy słuchać Jezusa i w swoim życiu wypełniać Jego Słowo, to wejdziemy do Jego rodziny. On chce, abyśmy realizowali Jego zamysł tworzenia nowej rodziny. Maryja pozostaje dla nas Mistrzynią i Nauczycielką słuchania Słowa Bożego, rozważania go w swoim sercu i wypełniania w życiu. Arcybiskup Adam Szal przypomniał również bł. Rodzinę Ulmów, w której nie tylko czytano Ewangelię, ale ją wypełniano. Świadczy o tym chociażby słowo „Tak!”, które ktoś z rodziny napisał obok przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. I my jesteśmy posłani, aby budować świat rodzin odpornych na zło.

Po śniadaniu uczestnicy Sesji spotkali się w auli Centrum, aby wysłuchać wykładów. Pierwszy wykład na temat: „Odpowiedzialność liderów za trzeźwość w świetle nauczania Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego” wygłosił prof. Krzysztof Wojcieszek. Przybliżył on słuchaczom, jak ks. Blachnicki rozumiał odpowiedzialność elit za trzeźwość narodu. W 1959 roku tak pisał: „Trzeba zacząć od zdobycia dla tego programu warstw elitarnych i przodujących w społeczeństwie, aby przez nie oddziaływać wychowawczo na masy”. Sługa Boży uważał, że „pokonanie pijaństwa jest warunkiem skuteczności wszelkich wysiłków duszpasterskich”. Jeszcze wiele innych ciekawych myśli ks. Blachnickiego przypomniał wykładowca, a na zakończenie podzielił się następującą konkluzją: „Odpowiedzialność to branie na siebie skutków swoich działań (i zaniechań). Tzw. liderzy trzeźwości powinni oprzeć działalność na dwóch filarach: wiedzy naukowej, a także na wierze i mocy Chrystusa. Decydujące jest to drugie, chociaż niezbędne także to pierwsze”.

Kolejny wykład na temat: „Problemy uzależnienia od nikotyny w świetle współczesnej ofensywy przemysłu tytoniowego. Postulaty wychowawcze i prawne - przydatne także w zapobieganiu innym rodzajom uzależnień” wygłosił mgr Jacek Skrobot, wybitny specjalista psychoterapii uzależnień. Podczas wystąpienia zapoznał słuchaczy z działaniem nikotyny, która jest trucizną równie silną jak kwas pruski. Wyjaśnił też, jak przebiega proces uzależnienia od nikotyny i jakie są konsekwencje palenia dla zdrowia. Problem palenia nikotyny w Polsce dotyka 85% ludzi. Osoby uzależnione to 30,7%. W wykładzie nie zabrakło wskazówek, jak zachęcić innych do zaprzestania palenia i od czego rozpocząć proces zmiany.

Po przerwie kawowej uczestnicy Sesji wysłuchali ostatniego z wykładów: „Prawne aspekty kształtowania dzieci i młodzieży do wstrzemięźliwości. Ojcowie, jako przewodnicy dzieci na drodze do królestwa niebieskiego”. Wygłosił go mec. Olgierd Pankiewicz.  Podzielił się ze słuchaczami nie tylko swoim doświadczeniem zawodowym. Jako ojciec siedmiorga dzieci mówił także o roli ojca w prowadzeniu dzieci drogą wiary. Jego poruszające wystąpienie można podsumować trzema prawdami: 1) Wychowanie człowieka to wprowadzenie go w samowychowanie; 2) Elita, która jest tak bardzo potrzebna, to są ci, co sami sobie nakładają ograniczenia; 3) Tylko człowiek zdyscyplinowany ma szansę być wolny. Mec. Pankiewicz zwrócił też uwagę na aktualność przesłania, które płynie do nas z Gietrzwałdu. Matka Boża postawiła tam wielki cel poprzez młodych. Ona przychodzi do czystych serc, które mogą przyjąć ten cel – wolność w Chrystusie.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że naszej Sesji towarzyszył piękny obraz Matki Bożej od Wykupu Niewolników, który przywiózł ze sobą ks. Piotr Leśniak, duszpasterz trzeźwości diecezji bielsko-żywieckiej.

Po owocnej dyskusji uczestników Jesienną Sesję podsumował ks. Bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Nasze spotkanie zakończyło się obiadem. Uczestnicy wyrażali głęboką wdzięczność gospodarzom za wielką gościnność. Cieszyli się też z możliwości spotkania z innymi osobami zaangażowanymi w działalność trzeźwościową i z dobrej atmosfery.

Zobacz także: