Maryjo, Królowo Polski, bądź natchnieniem dla tych, którzy walczą o trzeźwość narodu

Jan Paweł II

42. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę

W dniach od 17 do 18 czerwca na Jasnej Górze trwało modlitewne spotkanie apostołów trzeźwości z całej Polski. Przewodniczył mu bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. ATiOU. Pielgrzymi modlili się w intencji trzeźwości i odnowy moralnej naszego narodu.

query_builder 2023-06-19
42. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę

W sobotę o 17-ej grupy apostolstwa trzeźwości i pielgrzymi indywidualni spotkali się w Auli Papieskiej.

Wysłuchali prelekcji Ks. dra Marka Dziewieckiego na temat uniwersalnych metod Kościoła, które najlepiej chronią człowieka przed uzależnieniami. Pierwsza metoda to Dekalog chroniący nas przed krzywdzeniem siebie i innych. Drugą jest wypełnianie trzech przykazań miłości – Boga, siebie i innych ludzi. Szczytową wartością chroniącą nas przed uzależnieniami jest miłość. W swoim wystąpieniu ks. Dziewiecki podkreślił, że abstynencja to droga wolności i trzeźwości ze znakiem najwyższej jakości.

Czas spotkania w Auli wypełniła także modlitwa, śpiewy, dzielenie się doświadczeniami z pracy trzeźwościowej.

Po Apelu, w którym bp Bronakowski zawierzył Pani Jasnogórskiej sprawy wolności wewnętrznej Polaków, pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej, a następnie do północy trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu.
W sobotniej homilii bp. Bronakowski powiedział między innymi, że przed nami wciąż „najświętszy i najcięższy bój z wadami narodowymi”. Przed nami wciąż walka z tym, co poniża nasz naród, co go zniewala oddalając od Chrystusa i Jego Kościoła. Przed nami wciąż ten najważniejszy egzamin - „egzamin z wolności”. Podkreślił też, że w dziele troski o trzeźwość narodu każdy jest potrzebny i ważny. Każde świadectwo wolności wewnętrznej przybliża nasz naród do zwycięstwa nad plagą nietrzeźwości. Każde zwycięstwo nad sobą i trwanie w Chrystusowej wolności ma wpływ na stan duchowy polskiego narodu. W Apostolstwie Trzeźwości nie tyle chodzi o chociażby najlepiej przygotowane i najlepiej przeprowadzone akcje, programy i projekty. One mają sens jedynie wtedy, gdy prowadzą do przemiany ludzkich serc, aby były coraz bardziej podobne do Serca Jezusa i Jego Matki.

Na zakończenie Mszy św. diecezja rzeszowska przekazała Sztandar Apostolstwa Trzeźwości archidiecezji poznańskiej.

W niedzielę rano na Wałach Jasnogórskich odprawiono Drogę Krzyżową w intencji trzeźwości.

Pielgrzymkę zakończyła Msza święta o 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przewodniczył jej bp Tadeusz Bronakowski.

W homilii nawiązując do czytań powiedział: Musimy zrozumieć, że liczebność i świętość powołań zależy od nawrócenia i odnowy moralnej całego narodu. Nasze gorliwe, wytrwałe modlitwy o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne muszą być poparte słuchaniem Bożego Słowa i życiem według zasad Chrystusowej Ewangelii. To jest warunkiem, abyśmy naprawdę stali się „królestwem kapłanów i ludem świętym”. Zwrócił też uwagę, że chociaż trudno w naszej Ojczyźnie nie zdawać sobie sprawy ze skali zagrożenia, to jednak są Polacy, którzy wbrew faktom twierdzą, że nie ma problemu, że ci, którzy nawołują do trzeźwości, chcą ograniczenia wolności innych. Źródłem takiej postawy jest bądź zła wola, bądź uleganie fałszywej wizji, że alkohol jest nieodzowny do szczęścia, do przyjaźni i akceptacji, czy do odpoczynku. To, że ta fałszywa wizja zadomowiła się w świadomości wielu Polaków jest skutkiem wiekowej pijackiej obyczajowości i wszechobecnej obecności alkoholu i jego reklamy w przestrzeni publicznej. Jeśli proces degeneracji narodu na skutek pijaństwa i alkoholizmu ma zostać zatrzymany, a Polska ma odrodzić się moralnie, ten problem musi zostać jak najszybciej rozwiązany.


Na zakończenie Pielgrzymki ponowiono Akt oddania Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Niepokalanemu Sercu Maryi.

Galeria zdjęć:

Relacja wideo:

Zobacz także: